6 فایده زیره برای سلامتی

زیره ادویه ای است که از گیاه زیره سبز به دست می آید. بومی آسیا، آفریقا و اروپا است. با این حال، مردم در سراسر جهان از آن برای طعم دادن به وعده های غذایی استفاده می کنند.

مردم معمولاً زیره را به صورت دانه های خشک کامل یا پودر آسیاب شده خریداری می کنند. این یک ماده معمولی در بسیاری از ترکیبات ادویه جات مانند پودر کاری است. زیره کوهی کرمان یک ادویه اصلی در بسیاری از فرهنگ های غذایی، به ویژه غذاهای مکزیکی، هندی، آفریقایی و آسیایی است.

گذشته از این، زیره سال‌ها در بسیاری از نقاط جهان از جمله آسیای جنوب شرقی و ایران نقش دارویی داشته است.

علاقه مردم به زیره سبز اخیراً افزایش یافته است، زیرا تحقیقات جدیدتری برای حمایت از برخی از مزایای سلامتی ادعایی آن آغاز شده است.

در این مقاله، فواید و خطرات بالقوه زیره را برای سلامتی و همچنین نحوه افزودن این ادویه محبوب به رژیم غذایی توضیح می دهیم.

فواید
به نظر می رسد تحقیقات از مزایای زیره زیره حمایت می کند:

1. کاهش وزن
زیره سبز و سیاه ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند مفید باشد.
زیره ممکن است برای افرادی که سعی در مدیریت وزن بدن خود دارند مفید باشد. یک مطالعه در سال 2015 که شامل بزرگسالان دارای اضافه وزن بود، اثرات کاهش وزن زیره را با داروهای کاهش وزن و دارونما مقایسه کرد.

پس از 8 هفته، محققان دریافتند که هم گروه زیره سبز و هم گروه دارویی کاهش وزن مقادیر قابل توجهی از وزن خود را از دست دادند. افراد گروه زیره نیز کاهش سطح انسولین را تجربه کردند.

مطالعه دیگری در سال 2014 نشان داد که زنان دارای اضافه وزن و چاقی که به مدت 3 ماه هر روز 3 گرم (گرم) پودر زیره سبز را در ماست مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، اندازه دور کمر و چربی بدن داشتند.

2. کلسترول
مطالعه فوق‌الذکر منبع مورد اعتماد شامل زنان دارای اضافه وزن و چاقی همچنین نشان داد که مصرف 3 گرم پودر زیره سبز در روز منجر به کاهش سطح کلسترول تام، لیپوپروتئین با چگالی پایین یا کلسترول بد و تری گلیسیرید می‌شود.

کسانی که پودر زیره را مصرف کردند، سطوح بالاتری از لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول «خوب» داشتند.

3. دیابت
مطالعه‌ای در سال 2017 در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به بررسی اثرات اسانس زیره بر سطح قند خون پرداخت. شرکت کنندگان در مطالعه 100 میلی گرم روغن زیره در روز، 50 میلی گرم روغن زیره سبز در روز یا دارونما دریافت کردند.

پس از 8 هفته، هر دو گروه روغن زیره به طور قابل توجهی سطح قند خون، انسولین و هموگلوبین A1c را کاهش دادند. اینها همه نشانگرهای مدیریت خوب دیابت هستند.

گروه‌های روغن زیره همچنین شاهد بهبود علائم مقاومت به انسولین و التهاب بودند.

با این حال، طبق بررسی سال 2017 از مطالعات منبع مورد اعتماد، سایر مطالعات انسانی با استفاده از دانه‌های زیره سیاه نتایج متفاوتی را نشان داده‌اند. تحقیقات بیشتری برای تایید فواید اسانس زیره برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است.

4. سندرم روده تحریک پذیر
یک مطالعه آزمایشی کوچک در سال 2013 به بررسی اثرات مصرف قطره اسانس زیره سبز کوهی بر علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) پرداخت.

پس از 4 هفته، شرکت کنندگان در مطالعه به بهبود بسیاری از علائم، مانند درد معده و نفخ اشاره کردند.

در پایان مطالعه، افراد مبتلا به IBS که عمدتاً یبوست را تجربه کرده بودند، مدفوع مکرر بیشتری داشتند. کسانی که عمدتاً اسهال را به عنوان یک علامت تجربه کرده بودند، مدفوع کمتری داشتند.

5. استرس
زیره سیاه محلی ممکن است در کمک به بدن برای مقابله با استرس نقش داشته باشد. مطالعه ای بر روی موش ها به بررسی اثرات عصاره زیره بر علائم استرس پرداخت.

هنگامی که حیوانات قبل از انجام یک فعالیت استرس زا عصاره زیره را دریافت کردند، بدن آنها نسبت به زمانی که عصاره را دریافت نکردند، به طور قابل توجهی پاسخ استرس کمتری داشت.

زیره ممکن است با عملکرد به عنوان یک آنتی اکسیدان به مبارزه با اثرات استرس کمک کند. همان محققان دریافتند که زیره در موش های مورد مطالعه، آنتی اکسیدان موثرتری نسبت به ویتامین C بود.

6. از دست دادن حافظه
همین مطالعه روی موش‌ها همچنین به تأثیر عصاره زیره بر حافظه پرداخت. این مطالعه نشان داد که حیواناتی که عصاره زیره را دریافت کرده بودند، یادآوری بهتر و سریع‌تری داشتند.

  • منابع:
  1. 6 health benefits of cumin
  • تبلیغات:
  1. پارچه کتان دارای تاریخچه غنی است
  2. همه آنچه باید در مورد گل یاس بدانید
  3. فروشنده انواع آب انار ارگانیک
  4. قیمت روز جوجه شترمرغ در اصفهان